Przygotowanie do malowania...
Można w tym celu użyć dedykowanych specyfików do kupienia w każdym sklepie modelarskim, ale świetnie zdaje egzamin zwykła zimna woda z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Po umyciu, model należy odstawić do całkowitego wyschnięcia (unikając jego ponownego zabrudzenia). Nie muszę chyba wspominać, że używanie suszarki w celu przyśpieszenia procesu jest złym pomysłem. Kaloryfer też odpada…
Gdy model jest już całkowicie suchy można przystąpić do malowania, a maluje się zazwyczaj pędzlami.
UWAGA: Pędzle zakupione w sklepie papierniczym lub kiosku nie nadają się do modelarstwa.
Pędzle dzielimy na:
- Akwarelowe okrągłe
- Akwarelowe płaskie
- Retuszerskie okrągłe
- Retuszerskie płaskie
- Pędzle z ergonomicznym trzonkiem.
Każde z nich, niezależnie od typu, różnią się od siebie rozmiarem, typem i twardością włosia.
W mikromodelarstwie okrętowym duże płaskie powierzchnie (jak na przykład burty) maluje się zazwyczaj większymi okrągłymi pędzlami o miękkim włosiu (rozmiary 5-8) natomiast drobne elementy pędzlami retuszerskimi. Techniki malarskie takie jak: wash i biedronka zazwyczaj wykonuje się twardymi płaskimi pędzlami, a ślady eksploatacji, rdzę, zacieki najmniejszymi z pędzli retuszerskich (od 0 do 000).
Tak naprawdę każdy człowiek jest inny dobór pędzli jest sprawą indywidualną dlatego na początek warto kupić nieco tańsze pędzle i zobaczyć, jakimi dobrze się pracuje a potem kupić ciut lepsze – wykonane z naturalnego włosia.
Uniwersalny zestaw dla skali 1:400, który z pewnością się przyda to pędzle:
- Akwarelowy okrągły, miękki 5 (np. od Vallejo lub Mag-Polu) do malowania dużych powierzchni i burt
- Akwarelowy okrągły, miękki 3 do nakładania sidoluxu, lakieru i do mniejszych elementów
- Retuszerski płaski, twardy 3 firmy Italeri do washa itp.
- Retuszerski okrągły, twardy, rozmiary 0, 00 i 000 do drobnicy
Konserwacja pędzli
Po każdym użyciu pędzla NALEŻY go dobrze umyć inaczej pójdzie do śmietnika. Najbardziej trzeba uważać stosując farby akrylowe - te po zaschnięciu tworzą twardą powłokę. W zależności od używanych farb stosuje się:
- dla emali: dedykowanych zmywaczy lub benzyny lakowej (ewentualnie pochodnych benzyny, nitro). W sklepach budowlanych bez problemu można takie kupić za około 8zł. Charakteryzują się dość nieprzyjemnym zapachem ale za dopłatą około 2-3zł można kupić wersje "niskoaromatyczne". poza tym taka benzyna świetnie nadaje się do washa.
- dla akryli: zwykła woda
Po umyciu pędzla bez względu na to, czy myty był w benzynie czy wodzie, należy dodatkowo umyć go w wodzie z mydłem. Usuwa to z niego brzydki zapach, odtłuszcza i nadaje włosiu prawidłowy kształt. Następnie należy przetrzeć go np: papierem toaletowym zdejmując nadmiar wody i gotowe.
Tak zadbane pędzle są teoretycznie nie do zdarcia i posłuż na wiele, wiele lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz