sobota, 19 stycznia 2013

Schody w skali 1:400

Budując makietę przyszedł czas uporać się z kolejnym problemem - ze schodami.

Wbrew pozorom, wykonanie schodów  w skali 1:400 nie jest trudne... wymaga jedynie odrobiny czasu i cierpliwości. Schody zewnętrzne wraz z poręczami potrzebowałem do budynku RAF, radar zamieszczony na samej górze został wykonany identyczną metodą.


Wszystko, czego potrzebujemy to kawałek drutu i papier.

Najpierw z cienkiego kartonu wycinamy odpowiedniej wielkości szablon. Zaznaczamy na nim obrys podstawy schodów - w moim przypadku prostokąt o wymiarach 20x2mm. Następnie wzdłuż zaznaczenia, na kartonie, nożykiem, nacinam pierwszą warstwę aby powstała szczelina, w której umieszczę klejone druty. Należy uważać, aby nie przeciąć kartonu na wylot inaczej drucik nie będzie nam się trzymał sztywno i ciężko będzie go skleić. Teraz najważniejsze - z naszego szablony wycinamy rogi tak, aby miejsca styku drutów wisiały w powietrzu. Dzięki temu klejąc ze sobą druty na sztywno nie przyczepią się one do papieru.


W gotowym szablonie osadzamy kolejno druciki. Ja przyklejam je punktowo na bardzo mocno rozcieńczony wikol, który później łatwo odpada.A następnie kleję CA punktowo i pozostawiam do wyschnięcia.


Po kilkunastu minutach delikatnie wyjmuję sklejone druty z szablonu i wklejam do budynku w miejsce docelowych schodów.

Z papieru wycinam drobne schodki i wklejam je do szablonu.
Przed wklejeniem poręczy zalecam pomalować najpierw schody - będzie dużo łatwiej.
Dopiero teraz wyginamy drut na kształt poręczy o odpowiedniej długości. Przymierzamy na sucho, czy wszystko się zgadza i wklejamy. Dodajemy jeden słupek podtrzymujący i całość malujemy.
W ten sposób można budować dowolne rzeczy z drutów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz