niedziela, 14 kwietnia 2013

ORP Dzik

Pierwotnie okręty klasy "U" miały pełnić funkcję nieuzbrojonych okrętów dla szkolenia załóg okrętów podwodnych. W tej roli miały zastąpić wysłużone okręty podwodne typu "H" zbudowane jeszcze w czasie pierwszej wojny światowej.

We wczesnej fazie projektowania zdecydowano uzbroić je w sześć dziobowych wyrzutni torpedowych: dwie zewnętrzne i cztery wewnętrzne. Ponieważ miały być okrętami szkolnymi i treningowymi ich konstrukcja była niezwykle prosta i tania.


Charakterystyczną cechą pierwszych siedmiu okrętów tej klasy były wydatne dziobowe skrywające dwie wyrzutnie torpedowe. Pierwszy z okrętów nowej klasy - "HMS Undine" został ukończony w 1937 r, jak się wkrótce okazało wydatne dzioby i krótkie peryskopy znacznie ograniczyły zdolności bojowe okrętów. Z tego powodu tylko trzy okręty tej klasy zachowały kadłuby w pierwotnej formie.

Po wybuchu drugiej wojny światowej okazało się, że te małe okręty podwodne mimo swoich niedostatków, świetnie nadają się na wodach przybrzeżnych Norwegii i na basenie Morza Śródziemnego. Jednym z okrętów klasy "U"" wojennej produkcji był "Urchim", który jeszcze zanim został zwodowany został przekazany PMW i 19 stycznia 1941 roku podniesiono na nim polską banderę jako "ORP Sokół" wraz z bliźniaczym "Dzikiem". Doczekały się zasłużonego przydomku "straszne bliźniaki."

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć jednostki, zebrane z sieci, głównie z NAC.

Rozpoczynam relację z budowy okrętu.

Spis tematów roboczych:
  1. InBox ORP DzikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz