niedziela, 2 czerwca 2013

Działa kaliber 102mm - waloryzacja

Pora zająć się waloryzacją artylerii głównej kalibru 102mm znajdującej się na okręcie ORP Błyskawica. Te oryginalne dostarczone wraz z modelem od Mirage Hobby są mówiąc dość delikatnie średniej jakości (głównie za sprawą imitacji luf).

W sieci jest mnóstwo zdjęć jednostki dlatego nie powinno być problemu z dodaniem brakujących szczegółów. Oczywiście najważniejsze będą lufy, które oryginalne plastikowe zastąpię igłami lekarskimi.

Wszystko oczywiście w skali 1:400!


Lufy...
Stare działa rozbieram.
Lufy odcinam od ich podstaw zostawiając zgrubienie u ich podnóża. Końcówki lekko szlifuję wodnym papierem ściernym aby wiertło miało lepszy start i nie zsuwało się na nierównościach podczas nawiercania.Wywiercam wnęki na nowe lufy wiertłem 0.7mm i odstawiam wszystko na bok.Nowe lufy robię z igły lekarskiej. Tnę ją na odpowiedniej długości kawałki uważając aby za mocno nie przycisnąć ostrza noża - inaczej otwór wewnątrz zostanie zmiażdżony. Warto na początku odciąć zaostrzenie igły aby się nie pokaleczyć. Następnie końcówki luf szlifuję drobnym papierem ściernym - tylko końce, które będą widoczne.Tak przygotowane lufy wklejam w plastikową podstawę i odstawiam do wyschnięcia. Łączenie luf z plastikiem można mocno zalać cyjanem aby uniknąć późniejszego się ich urwania. Nadmiaru kleju nie będzie widać gdyż zasłonią to pokrowce. Warto też wcześniej wymierzyć, czy głębokości nawierconych wnęk znajdują się na tej samej głębokości aby uniknąć w efekcie końcowym lufy o różnych długościach.


Nie wklejamy jeszcze luf do dział... utrudni nam to jego detalizację.

Detalizacja
Działa są tak małe, że ciężko będzie cokolwiek zrobić ale wypadałoby chociaż wizjery dodać... a te wyciąłem z kartki według wcześniej wydrukowanego schematu o rozmiarach 1x3mm w kształcie odwróconej litery L i nakleiłem na działa.

Zarys zrobiłem czarny natomiast wnętrze białe. Później się to tylko lekko podretuszuje i będzie ok.
Dopiero teraz można wkleić lufy do dział.
i umieścić je na okręcie...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz