sobota, 12 stycznia 2013

Armata 75 mm Schneider wz. 97 (1897) w skali 1:400 - waloryzacja

Armaty 75mm Schneider
Armaty 75 mm Schneider wz. 97 (1897) na podstawie morskiej były montowane między innymi na polskim okręcie artyleryjskim ORP Mazur.

Budując ten model w skali 1:400 od razu rzuciły mi się w oczy kiepsko odlane elementy uzbrojenia, w tym właśnie francuskie armaty 75 mm Schneider. 

Nie pozostało nic innego, jak je ulepszyć.
Dla porównania zamieszczam zdjęcia plastikowych armat dołączonych do modelu od firmy Mirage Hobby:
Z danych technicznych najważniejsze dla nas są: 

  • Długość lufy: 2721 mm, co w odpowiedniej skali daje nam 68 mm 
  • Kaliber: 75 mm
  • Fi zewnętrzne (przekrój) lufy: brak danych, ale po bliższym przestudiowaniu zdjęć można wnioskować, że fi zewnętrzne wynosi 100 mm. W odpowiedniej skali daje nam lufę o przekroju 0.25 mm. Lufę wykonamy z igły insulinowej o takiej właśnie średnicy – do kupienia w lepszych aptekach. 


Zanim przystąpi się do budowy czegokolwiek należy wiedzieć, jak to w rzeczywistości naprawdę wyglądało… 

W internecie można znaleźć bardzo mało zdjęć armaty na podstawie morskiej, dlatego posłużyłem się w niektórych przypadkach zdjęciami z wersji lądowych różniących się od siebie tylko sposobem montowania do podłoża. Warto tutaj wspomnieć, że armata na okrętach montowana była 12 śrubami, a w elementach fototrawionych do Mazura można znaleźć taką podstawkę, więc nie trzeba się nią zbytnio przejmować. 

Do zbudowania własnej armaty w zupełności wystarczą nam zdjęcia:

Rysunek techniczny
Model 3d
Podstawa morska stosowana na polskich okrętach


Uzbrojeni w potrzebną nam wiedzę, zdjęcia, materiały i wolny czas można przystąpić do budowy… 

Igłę insulinową można kupić w większości aptek, zazwyczaj są to rozmiary 0.25 i 0.3 mm. Do naszych potrzeb wykorzystałem 0.25 aby zachować proporcje, ale spokojnie można wziąć 0.3 – otwór w lufie będzie wyraźniejszy. W opakowaniu znajduje się 7 sztuk, czyli wystarczy na około 14 dział i kosztują niecałe 6zł. Waloryzowane armaty będą montowane na modelu ORP Mazur z 1939r. Możemy wybudować je od podstaw lub posłużyć się częściami dostarczonymi przez producenta wraz z modelem. Dla nas wygodniejsza będzie druga opcja. Budowę armaty od podstaw przedstawię za kilka dni.

Na początku papierem ściernym wodnym tępimy ostre końcówki igły. 

Z plastikowego działa odcinamy lufę (czterokrotnie grubszą), w jej miejscu nawiercamy dziurę wiertłem 0.3mm na taką głębokość, aby przyszła lufa wystawała 2mm poza element. Jeszcze jej nie wklejamy. 


Armata z nawierconą dziurą pod nową lufę

Teraz lekko papierem ściernym szlifujemy pozostałą część lufy (plastikową), ale tylko górny element, aby uzyskać drobny schodek. Wklejamy lufę klejem cyjanoakrylowym. Teraz pozostaje wkleić pozostałe elementy – ile i jakie zależy od naszych zdolności manualnych. Ja z drutu o grubości 0.08mm wykonałem dodatkowo dwa elementy, między innymi pokrętło do regulowania wysokości oddawanego strzału:

Całość w porównaniu z oryginalnym działem wygląda tak:


Niestety skala uniemożliwia większe rozbudowanie armat, wprowadzone przeze mnie zmiany są dość subtelne ale robią swoje, zwłaszcza na żywo.

Możesz również zbudować działo od podstaw samemu. Link do tutoriala znajdziesz >> tutaj <<

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz