wtorek, 5 lutego 2013

Warsztat i narzędzia

Wiele czasu początkujący modelarz spędza na kompletowaniu potrzebnych narzędzi. Tak naprawdę to arsenał będzie się zwiększał niemalże z każdym nowym modelem. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny zestaw. Oczywiście są pewne kanony, których wypadałoby się trzymać, ale nie można jednoznacznie powiedzieć: musisz mieć to, to i to. Wpływ na to ma wiele czynników chociażby dostępna przestrzeń, warunki finansowe czy też indywidualne upodobania i zdolności manualne modelarza. Wyposażenie warsztatu zależne jest również od skali i typu budowanych obiektów. 


Stanowisko pracy 

Tak czy inaczej każdy najpierw musi zdecydować gdzie i na czym ma pracować. Najprostszym wyborem jest biurko komputerowe. Aby go nie zniszczyć nożami, wiertłami i farbami wypadałoby wyłożyć na nim jakiś karton, kawal twardego tworzywa, deski czy też pleksi. Uchroni Ci to przed krzywymi spojrzeniami rodziców/żony. Poza tym, korzystając z biurka komputerowego masz pod ręką stały dostęp do materiałów zawartych w internecie – czy to schematy malowania, czy też dane techniczne.


Mata samogojąca się OLFA
W internecie za około 40 złotych można kupić specjalną matę do cięcia firmy Olfa. Mata skutecznie chroni ostrze przed zbyt szybkim stępieniem, a blat biurka przed uszkodzeniem. Są to maty samogojące dwustronne, więc posłużą na pewno długie lata. W środku maty umieszczona jest specjalna warstwa zapobiegająca przebiciu się na drugą stronę. Trzeba jednak pamiętać, aby nie ubrudzić ich farbami.


Kleje 
Kleje dzielimy na trzy główne kategorie: do plastiku, papieru i do klejenia ze sobą rzeczy, które normalnie skleić się nie da. Przy pracy z każdym klejem należy uważać, aby ten nie skapnął na już pomalowane elementy inaczej tworzy się w tym miejscu tzw: "pajęczyna". Jej usunięcie jest trudne aczkolwiek możliwe.

  Klej do plastiku
 • Do plastiku najczęściej poleca się kleje firmy Revell, a w szczególności serię "Contacta Professional". Nie jest najtańszy ale z pewnością najlepszy. Posiada igłę dzięki której można z łatwością aplikować klej w trudno dostępnych miejscach, bardzo szybko wiąże. Łączenia są mocne i trwałe.

  Jedynym problemem w jego przypadku jest zatykanie się igły - wystarczy ją przeczyścić szpilką lub rozgrzać nad ogniem.


  Klej do papieru
 • Do papieru nie należy stosować klejów zakupionych w sklepie papierniczym ponieważ po wyschnięciu wyginają one elementy.

  Każdy inny klej zakupiony w sklepie modelarskim będzie dobry. Ja używam "Szybkoschnący klej uniwersalny" firmy Hemol. Jest bardzo tani i według producenta nie nitkuje... co nie jest prawdą (jedna partia nitkuje, a druga nie...). Bardzo dobrze skleja ze sobą karton i papier.

  Minusem kleju jest jego szybkie wysychanie nawet w pojemniczku dlatego warto dobrze i mocno zakręcić pojemnik po zakończeniu pracy.

  Klej cyjanoakrylowy
 • Klej do elementów, których normalnie skleić się nie da to popularne kropelki czy też kleje cyjanoakrylowe. Tymi klejami skleisz ze sobą wszystko.

  W sklepach dostępne są trzy rodzaje gęstości, a każde z nich charakteryzuje się inną szybkością wiązania. Najszybciej łączy klej rzadki (na styk), potem średnio gęsty, a najwięcej czasu na poprawki (max kilka sekund) dostaniemy używając kleje gęste.

  Ze względu na swój skład i bardzo szkodliwy wpływ na organizmy żywe, NALEŻY zachować szczególną ostrożność w trakcie jego korzystania. Nie wdychać oparów, pomieszczenie najlepiej wywietrzyć po zakończonej pracy.


Noże, skalpele, żyletki 
Zaraz za klejem najbardziej potrzebne narzędzia. Bez nich ani rusz.
Z ich pomocą łatwo wytniemy elementy z ramek, cięcia będą proste i nie będą przysparzały nam więcej zachodu przy obróbce. Warto postawić tutaj na jakość zwłaszcza, gdy planujemy budować również modele z kartonu. Na początku wystarczy zwykły nożyk ze sklepu budowlanego z wymiennymi ostrzami oraz żyletki.

Korzystając z żyletek warto zadbać o bezpieczeństwo gdyż chwila nieuwagi może przysporzyć nam wiele problemów. Ja zawsze oklejam pół żyletki taśmą samoprzylepną lub etykietą aby uniknąć przypadkowego zranienia. Możne je kupić w każdej drogerii.

TIP: Żyletki  świetnie nadają się do usuwania nadmiaru szpachli przed jej szlifowaniem.Mając przy sobie niecko gotówki można pokusić się o najlepsze na rynku nożyki modelarskie firmy Olfa. Firma ta od wielu lat jest liderem wśród rozwiązań narzędzi tnących. W jej ofercie znajdziemy zarówno noże segmentowe po kilkanaście zł za sztukę jak i specjalne cyrkle do wycinania kół, noże precyzyjne, a nawet piłki (świetne do elementów wykonanych z żywicy).

Podstawowy nożyk firmy Olfa

Pędzle... 
Najpotrzebniejsze zaraz za klejem i nożem...
Zagadnienie pędzli dokładnie opisałem tutaj: >> pędzle do malowania modeli <<


Farby...
Pędzle bez farbek są niczym samochód bez paliwa... tutaj znajdziesz >> obszerniejszy tekst o farbach <<


Pęsety, pilniki i papier ścierny 

Budując mikromodele nie obejdzie się bez różnego typu pęset. W końcu większość składanych części będzie miało zaledwie kilka mm długości. Klejenie ze sobą takich części lub ich przyklejanie do modelu prosto z ręki może być czasami nie możliwe.

Każdy powinien jak najszybciej wyposażyć się w co najmniej kilka pęset różnego typu (płaskie końcówki z rowkami i bez, ostro zakończone końcówki na prosto lub krzywo)... takie zestawy można tanio kupić również w drogeriach. Firma nie ma znaczenia.


W trakcie budowy modeli niejednokrotnie będziemy zmuszeni do spiłowania pewnych niedoskonałości modelu powstałych wskutek procesów technologicznych wytłaczania plastikowych wyprasek. W tym celu najlepiej jest użyć drobnego papieru ściernego - zwanym również wodnym. Jest on bardzo drobny, "ściera" wszelkie niedoskonałości, szpachle. Można go moczyć w wodzie – usuwa to pyl i się nie zapycha. Dostępne są różne gradacje – czym wyższe tym ziarenka ścierne są mniejsze.
Taśmy maskujące 
Taśmy maskujące stosujemy podczas malowania zarówno pędzlami, jak i aerografem. Dzięki niej równo naniesiemy linie poziomu wody, zrobimy ostre przejścia miedzy kolorami, zabezpieczymy drobne elementy przed zachlapaniem i wiele innych pożytecznych rzeczy.

Taśma maskująca nałożona podczas malowania burt...
Da idealnie proste przejście do czarnego koloru - lini poziomu wody (znajduje się pod taśmą)

Taśma ta dobrze się klei do podłoża, a dzięki specjalnemu składowi podczas jej odklejania masz pewność, że nie odklei również farby na którą została przyklejona. Oczywiście można naklejać ją na powierzchnie jeszcze nie pomalowane.

Jest wiele taśm wielu firm ale najlepsza to Tamiya i tyle. Nie jest droga, a spokojnie wystarcza na kilka do kilkunastu modeli. 


Wiertła, furkadełko 

Z czasem zauważymy, że przydałoby się nam urządzenie do wiercenia naprawdę małych otworów - w mikromodelarstwie jest to codziennością. W internecie bez problemu można zakupić małe wiertła - od 0.3 do 1mm ale same wiertła to nie wszystko...

Do używania tak małych wierteł wymyślono potocznie zwane "furkadełko", czyli małą wiertarkę ręczną z wymiennymi końcówkami o różnym przekroju ścisku. To właśnie w nim umieszczamy tak małe wiertła.

Najczęściej spotykamy dwa typy - ze sprężyną lub bez. Osobiście polecam wersję bez sprężyny - co prawda trzeba wtedy ręcznie kręcić furkadełkiem w palcach (nie sprawia to żadnych problemów) ale w ten sposób mamy kontrolę nad siłami oddziałującymi na wiertło. W furkadełkach ze sprężyną złamanie wiertła jest bardzo proste.

Wiertarki zazwyczaj są dwustronne - jedno wiertło można mocować po jednej stronie, a drugie po drugiej. Nie zalecam zostawiania w nim bardzo małych wierteł - te mogą się złamać przy mocniejszym , nawet niechcącym puknięciu.


Po lewej stronie furkadełko z wiertłem 1mm, po prawej wiertło 0.35mm


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz