Pierwsze kroki

Słowem wstępu...

Na samym początku, zanim zabierzesz się za te wspaniałe hobby musisz przede wszystkim podjąć decyzję, jakie modele chcesz składać. Oczywiście możesz budować wszystko - okręty, samoloty, figurki ale na dłuższą metę jest to męczące i mało efektywne.

Określone modele, zestawy i ich typy, często wymagają  osobnych narzędzi, farb i materiałów dodatkowych. Skupiając się na ściśle określonej grupie docelowej  znacząco obniżysz koszta, które na samym początku i tak nie będą małe. Logicznie rzecz ujmując najlepiej budować modele obiektów, które nas interesują, z określonego rejonu działania lub z danego okresu np.: z czasów II wojny światowej.

Wiele osób zastanawia się, czy warto na starcie inwestować więcej gotówki i próbować od razu składać ładne modele i zobaczyć, co z tego wyjdzie. Uważam, że jak coś robić, to porządnie od samego początku do końca. Tak więc decydując się na te hobby już na starcie powinieneś dążyć do doskonałości, nawet nieudany model, kiepsko sklejony i nierówno pomalowany jest o wiele lepszy niż taki sklejony na kolanie w kolorze fabrycznych wyprasek.

Wybór modelu...

Modele dzielimy na kilka głównych kategorii. Są nimi:

  • Statki i okręty
  • Pojazdy wojskowe
  • Pojazdy cywilne
  • Samoloty, śmigłowce i helikoptery
  • Budynki
  • Dioramy
Sama decyzja "będę budował okręty" to jednak za mało. Wypadałoby zastanowić się, jakiego typu okręty Ci się podobają i jakie jednostki chciałbyś mieć w swojej kolekcji. Możesz skupić się tylko na budowie łodzi podwodnych lub zbudować całą flotę armii radzieckiej. Dla przykładu: ja skupiłem się na okrętach polskich i występujących na dużych ekranach (jak chociażby USS Missouri, czy Bismarck). Ponieważ polskich okrętów nie było zbyt wiele postanowiłem złożyć wszystkie dostępne na rynku czyli z okresu I i II wojny światowej oraz współczesne w skali...


Skala...
Kolejnym krokiem, równie ważnym jak poprzedni jest wybór skali. Ogólnie przyjęte jest, że mikromodelarstwo obejmuje modele od 1:250 wzwyż, dochodzące nawet do 1:1200! Musisz wziąć również pod uwagę skalę trudności oraz zajmowane przez budowaną kolekcję miejsce na biurku i półkach.

Najbardziej popularnymi skalami dla okrętów są 1:400 i 1:350, początkującym nie polecam skali 1:700 gdyż są to już naprawdę mikroskopijne rozmiary. Można mieć na uwadze fakt, że w skali 1:350 bez problemu znajdziesz liczne dodatki, które w skali 1:400 będziesz musiał wykonać sam.

Pojazdy w skali 1:350

Dla pojazdów wojskowych najczęściej spotykamy skale 1:35, 1:48 i 1:72, natomiast dla samolotów są to skale 1:32, 1:48 i 1:72... tutaj jest na tyle dobrze, że można budować kolekcję pojazdów i samolotów w tej samej skali i łączyć je ze sobą na makietach!

Po wyboru skali należy zastanowić się, z czego będą budowane nasze modele...

Materiał...
Tutaj wielkiego wyboru nie mamy. Obecnie na rynku najbardziej popularne są modele plastikowe, papierowe (kartonowe) oraz z żywicy. Co ciekawe, wybór jednego materiału nie wyklucza drugiego. Często do modeli plastikowych dokleja się elementy wykonane z papieru czy też innych materiałów, które po pomalowaniu niczym nie odróżniają się od siebie.

Ogólnie rzecz ujmując najtrudniej jest robić modele z papieru gdyż samemu trzeba modelować obiekty. Modele plastikowe charakteryzują "prostotą" składania, gwarancją zachowania prawidłowych kształtów, a co drobniejsze elementy z łatwością można zastąpić elementami fototrawionymi. Żywica... wydaje się najprostsza ale w rzeczywistości tak nie jest. Materiał ten jest ciężki w obróbce, a modele wykonane z żywicy często składają się już z całych gotowych komponentów i wystarczy je pomalować oraz dokleić kilka drobiazgów. W dodatku decydując się na modele z żywicy musimy zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia, co dla początkującego modelarza znacząco podnosi koszty.

Model z żywicy wraz z blaszkami fototrawionymi

Jeżeli jesteś już zdecydowany, co i w jakiej skali chcesz budować np.: okręty Polskiej Marynarki Wojennej w skali 1:400 głównie plastikowe, z dodatkami fototrawionymi, możemy przystąpić do kompletowania najpotrzebniejszych narzędzi...

Warsztat...
Bez warsztatu ani rusz... Trzeba pamiętać, że największym wrogiem modelarza jest bałagan! Organizując sobie miejsce pracy musisz zadbać o porządek na nim i w najbliższym otoczeniu. W mikromodelarstwie ważny jest dobry wzrok i trzeba o niego dbać! Stanowisko pracy MUSI być dobrze oświetlone zarówno światłem słonecznym, jak i sztucznym.

Przyda się też kilka pojemniczków na najdrobniejsze rzeczy oraz pudełek do krycia narzędzi.



...a skoro już o narzędziach mowa...

...narzędzia...

... najbardziej potrzebne Ci będą:
- Klej do plastiku i elementów fototrawionych
- Pędzelki
- Farby
- Nożyki, żyletki
- Papier ścierny wodny

Jeżeli masz parę zł więcej, od razu możesz zakupić kilka rzeczy, które z pewnością się przydadzą:
 - Szpachla modelarska
 - Pincety
 - Metalowa linijka, suwmiarka
 - Wiertła, nici
 - Kombinerki

... na szczęście, większość rzeczy powinno znajdować się już w domu więc tak naprawdę na początek wystarczą tylko kleje, pędzelki i farby.

>> Dokładne wyposażenie warsztatu początkującego modelarza << znajdziesz w linku obok (osobny post)

Pozostaje wybrać pierwszy model i zabrać się do zabawy!

2 komentarze:

  1. Niesamowite jest to co robisz, ile czasu mniej więcej Ci to zajmuje? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy post- można się wiele dowiedzieć. Ja właśnie zaczynam swoją przygodę z modelarstwem. Jak to mówią: początki są zawsze trudne. Trochę schodzi mi na sklejeniu modeli, ale pomału do celu. Zamawiam sobie materiały i narzędzia modelarskie ze sklepu: www.sklep.modelmaking.pl
    - mają super wybór i dobre ceny.

    OdpowiedzUsuń