czwartek, 8 sierpnia 2013

Wizyta na Shirayuki TV3517, Isoyuki DD127 i Kashima TV3508

Dzisiaj miałem przyjemność uczestniczenia w zwiedzaniu "Japan training squadron", czyli zespołu trzech szkoleniowych okrętów, pod japońską banderą, które zawitały na kilka dni do portu w Gdyni.

Do bezpośredniego zwiedzania została udostępniona jedynie jednostka JMSDF Shirayuki o numerze taktycznym TV3517. Niemalże bliźniacza jednostka Isoyuki DD127 przycumowana była tuż obok tak więc zrobienie jej wyraźnych zdjęć nie było trudne.

Gorzej wyglądała sprawa z flagowym okrętem Kashima TV3508 zacumowanym w zupełnie innym miejscu (Gdynia, skwer Kościuszki). Wstęp był niemożliwy, a wysokość górnego pokładu uniemożliwiała robienie przyzwoitych zdjęć bezpośrednio z nabrzeża.

Nie będę rozpisywał się o parametrach technicznych poszczególnych jednostek. Kto chce - takie znajdzie, a leniwym powinny wystarczyć informacje zawarte w rozdawanych przy wejściu na pokład broszurkach...

... ja przy okazji zdobyłem pieczątkę...i dość fajną "odznakę" do przypięcia na koszulkę od jednego z marynarzy...wracając do jednostek... poniżej przedstawiam w miarę posegregowane zdjęcia z jednostek TV3517 i DD127, a osobno niewiele zdjęć TV3508. Wszelkie opisy uzbrojenia znajdowały się w języku angielskim, każdy powinien sobie z tym poradzić. Całkowicie na końcu zamieszczam krótkie filmiki nagrane aparatem. Miłego oglądania.

JMSDF Shirayuki i Isoyuki

Dla przypomnienia zdjęcia robione z pokładu TV3517, w tle jednostka DD127.
Na początek uzbrojenie jednostek... artyleria główna - działo Oto Melara 76mm:Oto Melara 76mm na Isoyuki DD127
Standardowa wyrzutnia torped - potrójna kalibru 324mm:ASROC Mk112, do zwalczania łodzi podwodnych:


Prawdopodobnie "SSM Harpoon launcher" (według broszury okręty wyposażone są w jedną taką wyrzutnię... ja widziałem dwie, ale patrząc po zdjęciach archiwalnych ulegało to zmianie). Jeżeli się mylę proszę o komentarz w tej sprawie.Poza tradycyjnymi zrzutniami bomb głębinowych na okręcie znajdziemy również 20mm Phalanx'y oraz sporych gabarytów SAM Sea Sparrow Mk29:
To chyba wszystko jeżeli chodzi o uzbrojenie. Pozostało kilka zdjęć bezpośrednio z pokładu tak więc wrzucam je dla potomnych. Może komuś się przydadzą - zwłaszcza przy budowie własnego modelu tej jednostki.
Kashima TV3508
Jednostka stała przy Skwerku Kościuszki. Ciężki dostęp ze względu na bardzo dużą liczbę turystów, brak możliwości zwiedzania zaowocował tylko tymi fotkami...


Na koniec dwa krótkie filmiki.

To tyle. Do zobaczenia na kolejnych imprezach!

Ps. Na profilu Marynarki Wojennej można znaleźć ciut dłuższy film ze zwiedzania TV3517. Postanowiłem go to wrzucić gdyż przypadkiem zostałem na nim uwieczniony z moją narzeczoną na pierwszych sekundach nagrania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz