środa, 6 lutego 2013

ORP Kaszub wz.25

Relacja z budowy torpedowca "ORP Kaszub"

Okręt służący pod polską banderą w pierwszym swym przeznaczeniu był budowany dla Holenderskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Oznaczony jako Z-4 w szczecińskiej stoczni - Stettiner Maschienbau A. G w Niemczech.


Rozpoczęcie I wojny światowej spowodowało zarekwirowanie całej tej małej serii torpedowców na rzecz Niemieckiej Marynarki Wojennej, jeszcze będących na pochylniach stoczniowych. Po zwodowaniu i przyjęciu w stan floty okręty otrzymały oznakowanie V105-108. Działalność torpedowca opierała się o bazę morską w Gdańsku (ówczesne Niemcy). Dzieje bojowe to wypady w rejony Zatoki Ryskiej, oraz ostrzeliwania wysp i Kurlandii.

Przekazany dla nowo powstałej Polskiej Marynarki Wojennej  decyzją Rady Ambasadorów przy podziale floty niemieckiej w dniu 09.12.1919 roku. Zanim okręt przypłynął do Polski przebywał na remoncie w Rosyth (W. Brytania) aż do końca 1921 roku. Po przybyciu do kraju stacjonował na początku w Wolnym Mieście Gdański, a następnie w Bazie Marynarki Wojennej w Pucku. Kłopoty z opalaniem kotłów węglem powodowały ciągłe przybywanie okrętu do Gdańska po paliwo (ciężki olej-mazut), oraz przy okazji po inne środki potrzebne na okręcie - między innymi tam zaopatrywano się domowym sposobem w farby którymi malowano jednostkę (na kolor szary malowano wagony kolejowe eksportowane do USA).


Ciężka eksploatacja w okresie wojny oraz długi przestój w Angli jak i nie zgłoszony wypadek pożaru w kotłowni, spowodował nadwyrężenie konstrukcji kotła. Nie remontowany był przyczyną zatonięcia okrętu po remoncie w Gdańsku. W trakcie prób w dniu 20.07.1925 roku po uruchomieniu okrętu nastąpił wybuch kotła, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie kadłuba i zatonięcie jednostki.


Po wydobyciu okręt został złomowany. Bliźniaczy Mazur poddany przebudowie służył jako okręt szkolny aż do 1 września 1939 roku.

Relacja z budowy...
Rozpoczynam kolejną relację z budowy.
Tradycyjnie na tej stronie (dostępnej z prawego menu) znajdziesz wszystkie informacje o jednostce i jej budowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz