ORP Mazur

Okręt artyleryjski ORP Mazur wz. 39

Do Polski przybyły już dwa kontrtorpedowce ORP Wicher i Burza. Zaplanowano budowę kolejnych jednostek: trałowców i niszczycieli. Stan floty PMW wciąż się powiększał należało więc szkolić kolejne roczniki marynarzy jednak okręty, które do tej pory pełniły służbę wciąż w coraz większym stopniu zużywały swoje mechanizmy i wymagały coraz to większych i częstszych napraw.

Dopiero co zmodernizowany w 1931 roku ORP Mazur musiał przejść kolejny generalny remont. Zmiany w systemach napędowych i modernizacja kotłów na całkowite opalanie olejem napędowym (mazutem), oraz nowe cele w systemach szkoleniowych (coraz większy udział lotnictwa w działaniach morskich - powodował zwiększenie uzbrojenia przeciwlotniczego) zmusił na ponowne zmiany w wyglądzie okrętu.

Teraz ORP Mazur otrzymał jeden komin, szalupy na żurawiach łodziowych i zmienione uzbrojenie. Artylerię główną kalibru 75 mm zmniejszono do ilości trzech sztuk, natomiast dodano jedno działo przeciwlotnicze typu Vickers kalibru 40 mm., Do chwili obecnej nie można ustalić, czy działko przeciwlotnicze było ustawione na ostatnim, czy na przedostatnim stanowisku ogniowym. Podobnie nie można ustalić, czy za nawiewnikiem istniało drugie stanowisko szkolne dla dalmierza czy też był tam zainstalowany dwulufowy ckm kalibru 13.2 mm typu Hotchkis.

Po takiej modernizacji na okręcie powiewał nadal proporczyk dowódcy dywizjonu okrętów szkolnych, lecz skład tego dywizjonu zmieniał się co jakiś czas. W chwili wybuchu II wojny światowej ORP Mazur kotwiczył na Oksywiu i tam dnia 1 września 1939 roku w godzinach popołudniowych został trafiony bombami lotniczymi. Celem nalotu był port wojenny na Oksywiu, warsztaty portowe i miejsca postojowe okrętów podwodnych. trafiony w śródokręcie ORP Mazur przełamał się i zaczął tonąć, lecz jego ogień nie ustawał do samego końca pozostająć symbolem nasze małej niezatapialnej floty. W taki sposób została zakończona osiemnastoletnia służba okrętu, który stworzył tradycję PMW.



Wszystkie strony na blogu poświęcone okrętowi, jego budowie i malowaniu według dat:

ORP Mazur - Zbudowany, nie pomalowany
ORP Mazur - Malowanie blaszek - część 1
ORP Mazur - Malowanie blaszek - część 2
ORP Mazur - wash i brudzenie
ORP Mazur - biedronka

Kilka zdjęć gotowego okrętu:




Pełna galeria ORP Mazur wz.39 znajduje się >> tutaj <<

Po zakończeniu budowy okrętu postanowiłem ulepszyć armaty. Link znajdziesz >> tutaj (waloryzacja) << lub >> tutaj - budowa całkowita <<

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz